Unikl SARS-CoV-2 z wuchanské laboratoře?
Podcast Sama Harrise s Mattem Ridleym (bývalý člen Sněmovny lordů, spisovatel vědeckých knih, 6 z nich vyšlo i česky) a Alinou Chan (kanadská molekulární bioložka). Ridley a Chan společně vydali knihu Viral: The Search for the Origin of Covid-19 o původu viru SARS-CoV-2.
Dvě teorie vzniku SARS-CoV-2
Přenos na člověka ze z nakaženého zvířete na tržišti
SARS-CoV-1 se v roce 2003 rozšířil z tržiště s exotickým masem a bylo nalezeno zvíře nakažené původním virem. V případě SARS-CoV-2 zvíře nakažené prapředkem (progenitorem) SARS-CoV-2 nikdy nalezeno nebylo, virus se ale našel na spoustě míst (kliky dveří, pulty, odpadní vody, ...).
Číňané měli za to, že jde o další SARS-CoV-1 a protože bylo v místních nemocnicích hodně nevysvětlitelných případů zápalu plic u lidí, kteří se pohybovali okolo tržiště s exotickým mase, začali zkoumat tržiště a jeho okolí. Pokud by se virus na tržišti rozšířil, ale vznikl někde jinde už v listopadu 2019, původní nakažené zvíře by se nenašlo. Asociací s tržištěm by mohlo dojít k předčasnému zúžení počtu teorií vzniku na jednu.
V první půlce ledna 2020 čínští lékaři léčící pacienty se SARS-CoV-2 nenosili respirátory, protože se domnívali, že se virus pochází z nakaženého zvířete z tržiště a mezi lidmi se nešíří; v druhé půlce ledna už bylo ale uzavřené celé město. Na úrovni městské správy se o šíření mezi lidmi asi vědělo už dřív, ale lhalo se o tom směrem do vyšších pater čínské politiky. (Viz brzké odstranění vysokých wuchanských kádrů.)
V Číně nebyl konsenzus ohledně možnosti nákazy, jedna čínská firma 4. ledna 2020 začala připravovat vakcínu (pokud se vir nešíří mezi lidmi, na co vakcína?).
Tržiště bylo spíše super-spreading event než o místo první nákazy.
Únik z Wuchanského institutu virologie
Teorie je o nezáměrném úniku modifikovaného viru, ne o úniku někde sebraného, ale přirozeného viru.
Vir u prvních nakažených příliš nemutoval, protože se nemusel přizpůsobovat lidem. Mohl už být na šíření mezi lidmi laboratorně přizpůsobený už od začátku?
Wuchanský institutu virologie studoval viry i tím způsobem, že je modifikoval, aby na humanizovaných myších zjistil, jaké jsou jejich schopnosti nákazy člověka. Západ je do tohohle výzkumu zapojený (a možná proto netouží zjistit, jak došlo ke vzniku SARS-CoV-2?), protože ho financoval National Institutes of Health (NIH) skrz neziskovku EcoHealth Alliance.
Wuchan není místo, kde by se koronaviry podobné SARS-CoV-2 přirozeně vyskytovaly, vědci pro ně jezdili do zemí jihovýchodní Asie a jih Číny. Když jedna vědkyně z wuchanské laboratoře uslyšela, že se ve městě objevil nový koronavirus, obávala se, že by mohlo jít o únik z institutu, protože Wuchan není místo, kde by se koronaviry přirozeně vyskytovaly (např. styk místních s netopýřími fekáliemi nebo s živými nakaženými zvířaty).
Vědci z wuchanské laboratoře od roku 2012 zkoumali velice podobné koronaviry jako je SARS-CoV-2. Během let je získali z Jün-nanu, kde roku 2012 zemřeli tři dělníci na zápal plic poté, co až dva týdny pracovali v díle zamořeném netopýřími výkaly. institut byl sice nejvyššího stupně zabezpečení BSL-4 (Biosafety Level 4), ale jejich standardy v části, která studovala viry byly jen na úrovni BSL-2 a BSL-3. Možná měli za to, že by vir musel unikat opakovaně, aby získal dostatečné množství mutací k tomu, aby se dokázal šířit mezi lidmi. Což byla chyba, protože virus mohl mít laboratorně upravený spike protein na místě štěpení furinu (furin cleavage site), aby se lépe šířil u lidí – něco, co ve Wuchanu už u jiného viru udělali.
Je těžké rozlišit přírodní a uměle vytvořené viry, protože i ty uměle vytvořené musí být založené na těch přírodních. Zatím neumíme vytvořit vir “z ničeho”, musíme ho na jiném viru založit a popřípadě dodat vlastnosti z viru jiného.
Existuje dokument, ve kterém americká neziskovka financující wuchanský výzkum v roce 2018 navrhuje, aby se vzal málo nebezpečný virus – např. koronavirus – a upravilo se jeho místo štěpení furinu (furin cleavage site), aby měl zvýšenou infekčnost u lidí; kvůli bezpečnosti se tento typ výzkumu dříve dělal na pseudovirech. První čínský výzkum, který se věnoval uniklému SARS-CoV-2, popisoval všechno možné, jen ne místo štěpení furinu, což je zjevně ta nejzajímavější část viru, protože se díky ní snadno šíří. SARS-CoV-2 je jediný koronavirus, který je tohoto štěpení schopen (?). Pokud je vir schopen štěpit furin (lidský enzym) velice se zvyšuje jeho schopnost nákazy – vědci tak už dříve dokázali udělat vir 10 000× nakažlivější (sic) a 2-3× smrtnější.
Proč se něco tak potenciálně nebezpečného dělá? Někteří vědci věří, že se dá předejít budoucím pandemiím, nebo se na ně alespoň připravit dopřednou výrobou vakcín, pokud se budou sbírat, analyzovat a zkoumat viry, které by v budoucnu mohly způsobit pandemii. Znalosti, které se takto získaly, ale nijak nepomohly vzniku covidových vakcín; velká rychlost s jakou mRNA vakcíny vznikly, zpochybňuje důležitost výše zmíněného výzkumu virů.
Vědci, kteří takhle zkoumají viry se domnívají, že jsou hrdinové, kteří zachrání lidstvo před budoucí pandemií. Nepřipouští si, že by mohli být zodpovědní za tuto pandemii. (Tenhle jednostranný pohled o sobě měli třeba porodníci v době Ignáce Semmelweise, který prosazovat teorii, že nemoci jsou způsobeny okem neviditelnými patogeny, protože nedokázali přijmout, že to byli oni, kdo z nevědomosti zabíjeli rodičky horečkou omladnic. Porodníci-medici chodili z pitevny rovnou na porodní sál, ruce si nemyli.)
Sam Harris je pro mě důveryhodný natolik, že jsem, ne poprvé, ochoten přemýšlet nad něčím, co jsem do té doby zavrhoval. Trochu fušerské na tom podcastu je, že Harris nikde neříká, že tu jejich knihu četl. Ptá se sice kompetentně, ale možná příliš obecně. Na kredibilitě autorům dodává, že Alina Chan umí do jisté míry čínsky, takže má přístup ke zdrojům v čínštině, což je něco, co jsem vytýkal analýze z Rootclaim.
Reprezentativní diskuze z října 2021: