Co by nebylo bez Trumpa 2.0
Zbraně
- Evropská komise podpoří 300 miliony euro členské státy ve společných nákupech 155mm granátů, MANPAD Mistral, obrněných transportérů Patria, protiraketových systému IRIS-T SLM. Část půjde na Ukrajinu. Je to poprvé, co Komise podpořila členské země v nákupu zbraní.
- Státy NATO budou muset na obranu vydávat více než dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), částka se bude blížit spíše ke třem procentům, oznámil šéf Vojenského výboru NATO Rob Bauer. Bez vyšších investic do armády se podle něj nepodaří splnit obranné plány aliance.
Obchod
- Evropská komise rozhodla, že podmínkou pro poskytnutí subvencí čínským firmám v miliardovém tendru na vývoj baterií budou technologické transfery partnerským evropským společnostem. Je to podobná politika, kterou Čína desítky let úspěšně používá. Kvůli ní např. evropské automobilky předaly know-how výroby automobilů do rukou joint venture podniků, která vytvořily s čínskými automobilkami (Volkswagen se SAIC). Tím mohly vyrábět a prodávat auta v Číně. Čínská strana se časem naučila dělat kvalitní auta i sama mimo joint venture a minimálně kvalitu dílenského zpracování přenesla i do svých EV.
- Evropská komise se dohodla s Mercosurem na vytvoření zóny volného obchodu, která bude zahrnovat 700 milionů lidí. Pojistila si tak, že Latinské Americe nebude dominovat Čína. Proti dohodě stála především Franci, pro jejíž neefektivní zemědělský sektor to znamená sociální katastrofu. Naplnila se tak Houellebecqova obava ze Serotoninu, že “argentinské meruňky zničí ty francouzské”.
Vztah se Spojenými státy
- Vztah víceméně dobrovolné podřízenosti evropských zemí vůči Spojeným státům dostává snad každý týden trhliny: polovina Dánů považuje USA za hrozbu, protože chtějí Dánsko donutit – vojensky bude-li to nutné – k prodeji Grónska, což autonomní země v rámci Dánského království; Německo, které bylo v obraně tak dlouho závislé na USA, že nemá žádnou strategickou kulturu, kritizovalo americké bezpodmínečné ustupování Rusku; ústupky stran své územní celistvosti, suverenity a aspirací na členství v NATO odsoudil i jinak v předklonu před Trumpem stojící ukrajinský ministr zahraničí; Polsko požaduje suverénní evropské obranné kapacity. Považovat USA za spolehlivého obchodního a vojenského partnera se stává příznakem duševní choroby.