“Nejsme s Ruskem ve válce”

Členské státy NATO se shodly, že Severoatlantická aliance bude hrát větší roli v koordinaci dodávek zbraní pro Ukrajinu, která se už třetím rokem brání ozbrojené ruské agresi. Po konci jednání ministrů obrany aliančních zemí v Bruselu to dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s tím, že Aliance se tím nestává stranou konfliktu. NATO jen podporuje Ukrajinu při prosazování jejího práva na sebeobranu, dodal Stoltenberg. (14.6.2024)

Argumenty

  1. Převzalo po formálně nezávislé ramsteinské skupině padesáti států organizování vojenské pomoci Ukrajině.

  2. Téměř všechna vojenská a hospodářská pomoc Ukrajině je z členských zemí NATO.

  3. Členské země NATO nevylučují, že na Ukrajinu pošlou své vojáky. Někteří estonští poslanci tvrdili zástupcům německé vlády, že Polsko a baltské země vyšlou své vojáky na Ukrajinu, pokud by se Rusku pustil průlom na frontě, protože nemají v plánu čekat na to, až Rusko provede války na jejich území.

  4. Skupina zemí NATO okolo Francie vyšle vojenské instruktory na Ukrajinu.

  5. USA a její spojenci, či NATO, by zničili všechny ruské jednotky na Ukrajině (včetně Krymu) a ruskou černomořskou flotilu, pokud by Rusko na Ukrajině použili jadernou bombu.

  6. USA a Británie se v roce 2023 na strategické úrovní (např. wargames) zúčastnily plánování ukrajinské ofenzívy, která měla ambice proniknout až na Krym.

  7. Jisté Západní země sdílejí real-time data z letadel AWACS, které NATO vysílá do ukrajinského s ruského pohraničí, s Ukrajinou a ta je využívá k plánování útoku na Krym a k obraně svého území před ruskými raketovými úroky.

  8. Západ v roce 2023 na svém území vycvičil devět ukrajinských brigád k protiofenzívě (asi 36 000 vojáků) a nadále v tom pokračuje.

  9. Generální tajemník NATO kritizuje Čínu, že se nezúčastní švýcarské mírové konference v červnu 2024.

  10. Zbraně členských zemí NATO jsou používány k útokům na cíle v Rusku i Ukrajině.

  11. Američané poskytují ukrajinským technikům opravující dodanou vojenskou techniku rady skrz telekonference. V blízké budoucnosti budou moci přímo na Ukrajině působit američtí kontraktoři – mluví se o pomoci s opravami letadel F-16, baterií Patriot a jiné původně americké techniky.

  12. Kanaďané patrně mluvili za všechny spojence jejichž technika byla vidět v Kurské oblasti, když řekli, že si “nekladou žádná geografická omezení na používání vojenského vybavení, kterou darovali Ukrajině.”

  13. Američané s Ukrajinci diskutují cíle hluboko v Rusku, které by Ukrajinci mohli zasáhnout Západními zbraněmi. Putin dosti pochopitelně reagoval, že “to nebude znamenat nic menšího než přímé zapojení zemí NATO do války na Ukrajině. Znamenalo by to, že země NATO jsou ve válce s Ruskem“. (Viz též komentář Maçãese níže.)

Komentáře

Bruno Maçães: Is the West poised to enter the war in Ukraine?

Both Putin and the “hawks” dominating the Western debate agree on the importance of what is at stake: by providing Ukraine with the capacity to strike the Russian energy system, even to strike political and military decision centres inside Russia, Western democracies will effect a drastic change in the military equation. Their effort is no longer directed against the Russian invasion but against Russia itself. The hawks will argue that there is no other way to force Russia to withdraw. They have a point. … It is also true – though not always publicly discussed – that the war has not been going well for Ukraine in recent months, thus sharpening the choice between increasing pressure on Moscow or accepting defeat. Perhaps not now, but inexorably as Russia’s advantages in manpower and artillery impose themselves.

Are Western democracies at war with Russia, then? Or, to be more precise, are they preparing to enter the war? Revealingly, the decision to authorise new, large-scale attacks inside Russia has been delayed, as the Biden administration ponders how momentous that step might be. When Starmer travelled to Washington in mid-September everyone took such a move for granted. But nothing was decided.

The reluctance to speak of war is understandable. But just as Putin was eventually forced to use the word – rather than referring to his invasion as a “special military operation” – it may be that the West too will be forced to stop thinking of its participation in Ukraine as a “special logistical operation”. The challenge now is to accept the risks and to remember that even wars can, and often do, remain contained – and may be fought somewhat indirectly. In the nuclear age, and between nuclear powers, they must remain contained.

If the West allows its missiles to be deployed, a new variable will have been introduced. … The first task is to prepare for those new possibilities. The second task is to think very carefully about what new limits and handrails constraining the conflict can be introduced, even as we jettison the old ones.

Kattie Stallard: Is Vladimir Putin bluffing?

The question is whether the Russian president believes this is the moment to bring that war out of the shadows and enter direct conflict with the West. His response to every single broken red line so far suggests that the answer is a resounding no. But the chilling dilemma for his Western counterparts is that the only way they can know for certain that this is another bluff, is to call it.