Podcast “Nový svět”
Začal jsem poslouchat podcast Nový svět od Půra, Bárty a Kováře, protože jsem si chtěl poslechnou něco svůj běžný mediální okruh a něco s čím budu nejspíš nesouhlasit. Hlavně egyptolog Bárta má pověst “kolapsologa Evropy” (společně s např. geologem Cílkem). Nedávno jsem poslechl jeho knihu Kolaps a regenerace, která mě nijak nenadchla.
1. Evropa
Čekal jsem, že se dozvím, jak je v Evropě všechno špatně a může za to Evropská unie a jak je Amerika skvělá a jak se od ní máme co učit. Mýlil jsem se. Hlavně Půr:
- připomíná, že kdyby Německo nezachránilo obchodníka s plynem Uniper, tak by Česko mělo v roce 2022 mnohem horší přístup k dodávkám plynu;
- před rokem sice kritizoval Macrona, že pořád komunikuje s Putinem, dneska ale uznává, že Putin už jadernými zbraněmi nehrozí a zásluhu na tom má i Macron, který s ním v příslušné době o jaderných zbraních mluvil;
- Evropská unie je stavěna na zdánlivě chabých základech, ale každou další krizi překvapivě snadno přežije;
- připomíná, že v Schumanově deklaraci, kterou inspiroval Jean Monnet, se říká, že dohoda o uhlí a oceli je jen prvním krokem k další integraci Evropy, která má ústit ve federalizovanou Evropu – a to je něco, s čím se Půr smířil (!):
Zavedení společné výroby uhlí a oceli bude mít za následek okamžité vytvoření společných základů pro ekonomický rozvoj, jakožto první etapu Evropské federace, a změní situaci v oblastech, kde se odedávna vyráběly zbraně pro války, jejichž oběťmi byly nejčastěji tyto oblasti samy. [...] Tím, že bude zavedena společná základní výroba [...] vzejde z tohoto návrhu první konkrétní základ Evropské federace, jež je nezbytná pro udržení míru.
Německo se mýlilo stran rozšíření války Ruska proti Ukrajině a tak mu trvalo, než udělalo náležitý obrat, ten obrat ale musel být mnohem větší než ten český.
S odkazem na Bruna Maçãese: Amerika začala jako země Evropanů, ale bez evropské historické zátěže, proto tak rychle rostla; to se ale mění, Amerika se svého evropanství zbavuje (trest smrti, zbraně, potraty, sociální práva, absolutní svoboda projevu) a Biden může být poslední americký prezident, který má velký zájem na transatlantické vazbě s Evropou; Amerika se stává svou vlastní zemí a civilizací.
Z vlastní zkušenosti musím říct, že americké politice i kultuře přestávám rozumět. Nechápu, jak to že jsou spokojení nebo smíření s mírou násilí a masakrů civilistů ze strany jiných civilistů. Taky se mi těžko dívá na americké filmy a seriály. Naposledy film Porota, kde mě v prvních třiceti minutách cringuje půlka děje:
- později zastřelený manažer má ten den v práci řešit antitrustovou legislativu, raději ale se svou sekretářkou a současně asi nejlepší kámoškou (?) řeší dětskou říkanku, kterou od víkendu zapomněl
- budoucí člen poroty jde v košili do práce a cestou dává “dobré rady” zahradníkovi, jak vytahat zetlelou trávu z kašny
- odborníci na psychologii výběru členů poroty, kteří jsou každý na opačné straně soudní pře mistrují v tom, jak během pár sekund odhadnou porotce
- právník žalující strany nedá na doporučení svého experta na psychologii a schválně nechává protistranu si vybrat porotu, aby ukázal, jak je jeho případ jasný atd.
Vůbec mi to dost připomíná jak jediným “argumentem” Denzela Washingtona ve Philadelphii je agresivní řev v soudní síni.
2. Amerika
Česká konzervativní pravice má dost rozumu a po čtyřech letech oslavování Trumpa, i vzhledem k válce v Ukrajině, říká, že: “V Evropě Trumpa za amerického prezidenta nepotřebujeme.” Samozřejmě, je to zcela zjevné, ale v hlavě tak nějak mám, že tihle lidi jsou tak ideologicky zatvrzelí, že jim taková samozřejmost nedojde.
Trump s přehledem vyhraje primárky, volby ale vyhrát nemůže.
Dlouhá časová řada ukazuje, že Čína sebe sama i dnes vidí jako “říši středu” (střed světa, pupek světa), která je jednotná a homogenní. Kdykoliv začne mít světovládné ambice, ucukne, protože by to znamenalo konec její homogenity a tedy jednoty, což je riziko, které není schopna podstoupit. (Trochu mi to připomíná italskou komunistickou stranu, která dělala všechno možné, aby nevyhrála volby, a nevládla sama.) Amerika tímhle netrpí.
“Jedno americké století je za námi a druhé před námi.” – Americká dominance bude pokračovat. (Podobně Macaes.)
“Amerika Evropu zachránila dve dvou světových a jedné studené válce a Evropa jí za to není vděčná.” – Docela srandovní myšlenka, že Amerika to dělala jen z lásky k Evropě, a nic z toho neměla. Bojí se, že když nebudeme Americe prokazovat respekt, vykašle se na nás. Naivní.
Taky se mýlí v tom, že kdyby Ukrajina nedostala americkou pomoc, tak je dávno po válce. Ukrajina vyhnala Rusko od Kyjeva, Charkova, Sum atp. ještě než přišla velká americká pomoc. Rusko by se za Dněpr nedostalo, i kdyby Amerika nehnula prstem.
Tady se bohužel ukazuje, že láska k Americe jim ke konci zatemňuje rozum a stávají se z nich epigoni.
3. Egypt
Tenhle díl je bohužel ukrutná žvanírna. Dvořák skáče Bártovy pořád do řeči, protože asi doufá, že nebude poznat, že o Egyptě – současném i starověkém – má znalosti na úrovni Wikipedie.
Zajímavé je, jak konzervativci chápou ničení životního prostředí. Vždycky je to něco, co ničí ekosystém na lokální úrovni (odpadky splachované do moře, emise aut ve městě), nikdy “abstraktní” vypouštění skleníkových plynů do atmosféry, které ohrožují a přeměňují ekosystém v globálu.
4. Náboženství
Islám je náboženství, kde je všechno dané, kde má každý určené své místo. Bylo by to skvělé náboženství pro voliče SPD, kteří hledají autority, přirozené rozdělení rolí v rodině a společnosti.
5. Španělsko
Neříkají to explicitně, ale Španělsko popisují jak Spojené státy v malém, protože je v něm hodně imigrantů (ze severu Afriky) a země je dobře integruje. Díky nim je to země dynamicky se rozvíjející a kulturně bohatá.
Padesát procent elektřiny se už dnes vyrobí z obnovitelných zdrojů (slunce a vítr), brzy se dostane na 75 %.
6. Asie
Podíl práceschopného obyvatelstva už klesá, ale Čína se ještě nestala vysokopříjmovou zemí, která si to může dovolit, a proto se podle nich určitě nevyhne pasti středního příjmu (middle-income trap).
Čína se snaží být high-tech ve všech oblastech, ale dosáhla ho jen v několika málo (elektroauta, baterie, solární panely).
7. Súdán
8. Udržitelnost
Takové ty řeči z Bártovy knihy o kolapsech. CO2, který je hlavní hrozbou udržitelnosti stávajících forem našich civilizací, zmínili jenom jednou... Mnoho toho ale namluvili o skládkách, autech, znečištění vody atd.
9. Asijský speciál II
Vo všem a vo ničem, ale položili si tam zajímavou otázku, jestli je Izrael ještě důležitá země. To cením. Napadlo mě to už při protestech proti soudní reformě.