2021-35 Slepé skvrny

Porušení licence GPL ve Francii je porušení obchodní smlouvy ne porušení copyrightu. Porušení copyrightu je to, co americká licence předpokládá a na němž je založené vynucení podmínek oprávněného užívání. Praktickým důsledkem jsou ve Francii o řád nižší sazby za její porušení, které může poškozená strana u soudu žádat.


Biden slíbil 23. července bývalému afghánskému prezidentovi Ghanímu leteckou a jinou formu podpory do konce srpna a snad i po té (sic), pokud Ghaní přijde s plánem na zastavení postupu Talibanu. Rozhovor je sám o sobě dost šílený: Biden mluví o tom, jak špatně vypadají (perception) snahy afghánské vlády, Ghaní o tom, že v Afghánistánu bojuje 10-15 tisíc zahraničních bojovníků s podporou Pákistánu.


John Kerry se nedohodl s Čínou na tom, aby Čína zvýšila své závazky co do snižování emisí skleníkových plynů ještě před koncem roku. Mělo se za docela pravděpodobné, že se Kerry s Xie Zhenhuou domluví, protože je známo, že mají nadstandardní vztahy.


Michael Durčák v papírovém Finmagu 5/2021 ve článku “Pohrobci Západu” píše o tom, co v Evropě nemáme (alespoň ne v tak čisté formě):

Americké problémy a to, co se v Americe řeší je bez pokřivení do Evropy nepřenositelné. Evropská a americká civilizace se od sebe vzdalují a budou vzdalovat, protože řeší jiné problémy, jiná dilemata a proto nevedou debaty o totožných kulturních tématech. Až si to uvědomíme, přestaneme Ameriku následovat. (K tomu, že já už Ameriku nechápu, jsem dospěl deset týdnů zpátky, viz [2021-25].)


Daniel Prokop: Slepé skvrny 🔊

Konzervativní voliči v Americe se v posledních letech neorientují až tak na dřívější core believes (odmítání homosexuálních svazků; náboženská svoboda; zbraně atp.), ale na nedůvěru ke státním institucím (great replacement theory ze strany vlády; očkování; konfiskace zbraní atp.) a těm, kdo je řídí, proto jim dává smysl zvolit za prezidenta toho, kdo je méně (sic) schopný, protože pak bude méně schopen provádět politiku zaměřenou proti Američanům.

Nejhodnotnější části jsou ty o metodice výzkumů. Poznatky:

Oceňuji, že Prokop má nejenom data v malíčku, ale že zná i zahraniční kulturní války a jejich koncepty (cituje Jordana Petersona; odkazuje na Petersonovu diskuzi se Žižekem, ve které nedokázal přesvědčivě vysvětlit, proč spojuje postmodernu a neomarxismus, když to jsou obecně protiklady).