Zdravotnická péče v regionech
Dětská psychiatrická nemocnice v Lounech je v nevyhovujícím stavu. Server iRozhlas.cz loni v prosinci v sérii reportáží popsal, že prostory nemocnice jsou zchátralé a někteří rodiče si stěžovali na nedůstojné podmínky, ve kterých se děti léčí.
„Nehledě na to, že lounská dětská psychiatrická nemocnice je jediným zařízením pro celý Ústecký kraj. Přijímáme i pacienty z Prahy a okolí. Přesunutí nemocnice by znamenalo, že rodiče z celého ústeckého regionu budou dojíždět až do Berouna,“ upozorňuje Přibilová.
Zatímco v Praze mají být čtyři specializovaná centra na léčbu vážných onemocnění páteře, Zlínský kraj nebude mít zřejmě ani jedno.
Do Prahy se koncentruje i jiná specializovaná péče – ve zdejších fakultních nemocnicích jsou například onkocentra, kardiocentra a centra na léčbu mozkových onemocnění.
Podle místopředsedy České spondylochirurgické společnosti Lubomíra Hrabálka se už nyní o pacienty ze Zlínského kraje starají jiné velké nemocnice. „Část pacientů z této oblasti je přerozdělována do Olomouce, Brna a Ostravy,“ řekl Deníku N Hrabálek.
Onkologicky nemocný z Karlovarského kraje má výrazně menší šanci, že mu lékaři nádor odhalí, a také větší riziko, že rakovině podlehne.
„Dostupná data dokládají, že v Karlovarském kraji je velkým problémem pozdní záchyt onkologických onemocnění. Stále je vysoké procento nádorů zachytáváno v pokročilém stavu, kdy je léčba velmi nákladná a pravděpodobnost vyléčení významně snížená,“ upozorňuje Jindřich Fínek, šéf onkologické kliniky FN Plzeň, kam už dnes zhruba třetina všech onkologických pacientů ze sousedního regionu dojíždí.
V Karlovarském kraji odhalí lékaři podle zdravotnických statistik ročně v průměru zhruba 1800 pacientů se zhoubným nádorem, což je v přepočtu na obyvatele dvakrát méně než v Plzeňském kraji.
„Když vyšla najevo ta hrozná čísla, která ukazují, že tento kraj je v onkologické péči zcela nejhorší v republice, bylo nám těch pacientů líto.“