Stát Izrael zaútočil z v noci ze včerejška na dnešek na Írán. Zabil přes dvacet vysokých představitelů režimu, z toho šest jaderných vědců. Izrael tvrdí, že to byl “preemptivní” útok, protože okamžitě hrozilo íránské sestrojení jaderné bomby. K tomu jakýsi údajný bezpečnostní expert Vlastislav Bříza, o kterém jsem nikdy neslyšel, ale teď je ve všech médiích:
„Íránu opravdu chyběly už jen měsíce, aby dokázal jadernou zbraň zkonstruovat,“ řekl Bříza. „Útok na íránská jaderná zařízení nepřišel náhodně, ale spíše proto, že už se přesně vědělo, že Írán nebyl od výroby jaderné zbraně daleko. Izraelský útok byl tedy proveden ne za pět minut dvanáct, ale ve dvanáct.“
Důkazy k tomu nejsou. Co jsem četl, tak tahle hypotéza pochází z izraelských účtů na X. Může to být prostě jenom propaganda.
Michal Smetana na X píše, že to “preemptivní” útok nebyl, že hrozba nebyla bezprostřední. Je to podle něj flagrantní porušení mezinárodního práva, které bychom neměli s ministrem Lipavským podporovat, protože celá ukrajinská argumentace je založená na tom, že Rusko svou invazí porušilo mezinárodní právo, a proto by měla být Ukrajina hájena i ze strany těch, kdo na její existenci nemají žitní zájem (desitky latinskoamerických, asijských a afrických zemí).
Michal Smetana i Jan Ludvík mají za to, že neexistence íránské jaderné bomby byla dosud čistě politické rozhodnutí, technicky k tomu kapacitu měli a po vraždách jaderných vědců nejspíš pořád mají. Takže jestli tamější režim dosud lavíroval jestli jí sestrojit nebo ne, teď do jejího sestrojení půjde na sto procent.
Po tomhle izraelském útoku, který je bezpochyby krytý USA – jinak by nebyl – se jistě dostáváme do světa, kde si každá země bude moci kdykoliv zaútočit na jinou. Něco, co si Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přálo, a teď se mu to plní.
Další věc, která se téhle asijské benzince plní je růst ceny ropy. Pokud Írán půjde cestou útoků na těžbu ropy a její přepravu v Hormuzském průlivu, může se cena ropy zdvojnásobit.
Íránské kapacity na vojenskou odpověď vůči Izraeli byly vždy notně omezené, protože nemají společnou hranici a protože Izrael je pod ochranou USA (a někdy i Velké Británie a Francie) a má vlastní špičkovou armádu (i když její zásoby vojenského materiálu jsou nedostatečné).
Teď jsou navíc tyto íránské kapacity v podobě odpališť dronů, střel s plochou dráhou letu a balistických raket systematicky decimovány. Íránský protiútok nejspíš přijde v noci z dneška na zítřek a může být masivní, protože Íránu pořád zbývají tisíce dronů, raket a střel a důsledky můžou být pro izraelské civilní obyvatelstvo tragické a možná se ukáže, že dnešní izraelský útok nestál zato.
Írán ale nemůže vyplýtvat vše co má na jeden úder, protože Izrael s nimi podle všeho neskončil a je jisté, že se do konfliktu USA zapojí přímo, pokud by Izrael začal tahat za kratší konec provazu.
Predikce:
Žádná dohoda s USA o íránském jaderném programu nebude možná.
Írán do pěti let vybuduje funkční jadernou bombu.
Desítky civilních obětí v Izraeli po íránských protiútocích tenhle týden. — V pondělí ráno 21 lidí. ✔
Cena ropy vzroste do týdne o 50 %. 12/6 byl Brent za 69 dolarů za barel. —