Shrnutí ukrajinské letní ofenzívy
Zhodnocení ukrajinské letní ofenzívy podle deníku Washington Post.
Američani měli zato, že by Ukrajina měla útočit jen ve směru na Melitopol. Vrhnout do něj všechny dostupné síly a podle bojových simulací by za 60-90 dní přetla ruské komunikační linie na Krym. Ukrajinci se ale rozhodli rozdělit síly na tři směry: Melitopol, Berďansk a Bachmut.
Co do zkušeností a síly jich nejvíc vyčlenili na bachmutský směr, protože ukrajinské velení trvalo na tom, že Rusy obsazený Bachmut je třeba udržet pod tlakem, aby z něho Rusové nemohli útočit dále na západ. Veřejnost měla zato, že jde jen o “fixing attack”, který zaměstnával ruské síly v oblasti a proto nevadilo, že nikam nepostoupil. Spolykal ovšem nejvíce sil. Na zbylé dva směry útoku byly určeny méně početné nezkušené divize.
Zelensky, backed by his top commander, stood firm about the need to retain a major presence around Bakhmut and strike Russian forces there as part of the counteroffensive. To that end, Zaluzhny maintained more forces near Bakhmut than he did in the south, including the country’s most experienced units, U.S. officials observed with frustration.
Ukrainian officials argued that they needed to sustain a robust fight in the Bakhmut area because otherwise Russia would try to reoccupy parts of the Kharkiv region and advance in Donetsk — a key objective for Putin, who wants to seize that whole region.
“We told [the Americans], ‘If you assumed the seats of our generals, you’d see that if we don’t make Bakhmut a point of contention, [the Russians] would,’” one senior Ukrainian official said. “We can’t let that happen.”
…
Washington was also getting worried that the Ukrainians were burning up too many artillery shells, primarily around Bakhmut, that were needed for the counteroffensive.
Američané očekávali, že ofenzíva začne v dubnu. Ukrajinské vedení si ale bylo vědomo toho, že nejsou připraveni – tvrdili, že vojáci potřebují dodatečný výcvik, je třeba počkat na další vybavení a to dodané opravit – a začátek ofenzívy proto odložili o dva měsíce.
Během čtyř dnů ofenzívy se ukázalo, že ani tak nejsou připraveni (Rusové zničili větší množství dodané Západní techniky a Ukrajinci se nepohli z místa), a proto Zalužnyj změnil taktiku. Nesnažili se už prorazit na jednom místě mechanizovaným postupem, ale postupovali pěšky, čistili zákop za zákopem. Takovým postupem ale nemohli nikdy doufat, že dojde k průlomu, tím méně, že se někdy dostanou ke Krymu, ale podle WaPo ušetřili techniku a životy vojáků. Tímhle způsobem ale mohli bojovat už od dubna nebo května a proti mnohem hůře připravené ruské obraně (méně min, vojáků a zodolněných zákopů).
Ukrajinci věděli o minách, které jim stály v cestě, ale hrubě podcenili jejich množství, protože téměř neprováděli pěší průzkum za frontovou linií a spolehli se na snímkování z dronů. Pěší průzkum by odhalil, že min je mnohonásobně více, že jsou často zakopané nebo zakryté a že v okolí ruských zákopů jsou nástražné výbušniny. S tak chabou znalostí stavu minových polí během pár dnů přišli o většinu odminovávacích strojů a sapéři proto museli začít miny za úsvitu likvidovat ručně.
Vzhledem k tomu, že Ukrajinci nedokázali Západní tanky a IFV efektivně využít, další už prý nežádají:
Ukraine has stopped asking for more tanks and fighting vehicles, despite intensely lobbying for them throughout the first year of the war.
“A lot of the weapons,” a high-ranking Ukrainian military official said, “they were relevant last year.”
Američani i NATO donekonečna tlačili na to, aby se ofenziva vedla hlavně jedním směrem, aby byla šance, že dojde k průlomu. Ukrajinci měli dobré i špatné důvody k tomu, aby postupovali opatrně. Z těch lepších: omezené množství vojáků, kteří jsou schopni vést ofenzivu, obava o vývoj na jiných částech fronty, Rusové masivní mechanizovaný útok později uskutečnili u Avdijivky, a zcela selhali, ztráty měli v tisících. Z těch horších důvodů: Nedali jste nám stíhačky F-16, tak co se divíte:
“You want us to proceed with the counteroffensive, you want us to show the brilliant advances on the front line,” said Olha Stefanishyna, deputy prime minister for European and Euro-Atlantic integration of Ukraine. “But we do not have the fighter jets, meaning that you want us to throw our soldiers, you know, and accept the very fact that we cannot protect them.”
When allies said no, she said, “we heard ... ‘We are fine that your soldiers will be dying without support from the sky.’”
Žádný plán nepřežije kontakt s realitou, ale obvykle ne už za čtyři nebo méně dní.