Jak být zdravý až do stovky

Podle podcastu Sama Harrise s Petrem Attiou.

Z výzkumu stoletých se zjistilo, že umírají na ty stejné nemoci a se stejnou pravděpodobností, jako ti o 20 let mladší. Což znamená, že jejich výhodou není, že by měli větší odolnost proti nemocem (rakovina, nemoci oběhové soustavy, zranění), ale že se s nimi potkávají mnohem později.

Pohyb, strava a genetika jsou důležitější, než vše ostatní.

Strava

Je jen velice málo toho, co jde říct s naprostou jistotou o prospěšnosti stravy:

Všechno ostatní jde říct jen s menší či větší mírou nejistoty.

Pro snížení tělesné hmotnosti je nejdůležitější rozdíl mezí příjmem a výdejem energie. Lidé s nadváhou, kteří budou přijímat o 25 % méně energie než se doporučuje pro člověka s normální váhou (muži: 2900 kcal/den; ženy: 2200 kcal), ale jejich strava se bude skládat z junk foodu, na tom budou za měsíc lépe než obdobná skupina s nadváhou, která by se stravovala “zdravě” (např. celozrnná středomořská kuchyně), ale přijímala dvojnásobek doporučeného energetického příjmu.

Oficiální doporučovaný příjem bílkovin 0,5-0,8 gramu na kilogram zdravé váhy je nedostatečný k zajištění svalové hmoty; spíše je to 1,8-2,2 gramů bílkovin na kilogram tělesné váhy (u mně: z 40-65 gramů na 145-175 gramů).

Zvláště lidé po padesátce potřebují zvýšený příjem bílkovin, protože je hůře vstřebávají a dochází u nich k ochabování svalstva, které vede k pádům a zlomeninám kyčlí. Po 65. roku věku jsou častým důvodem předčasných úmrtí. Kdo si v tomhle věku zlomí kyčel, má 10-20% pravděpodobnost, že do roka zemře. Ten, kdo se zotaví, ztratí jeden stupeň pohyblivosti (kdo bez obtíží chodil, bude potřebovat hůlku; kdo chodil o holi, bude potřebovat chodítko; kdo používal chodítko, bude do konce života na vozíku; atd.).

Cvičení

Každý by měl mít tolik svalů a síly, kolik jen může.

Proč cvičíme? Cvičíme proto, abychom si zajistili kvalitní život v poslední dekádě svého života.

KOCOUR: Podle mě to postupně ztratilo šmrnc. To o těch kačátkách se mi fakt líbilo, ale pak to bylo černobílý a já usnul. KRYTON: Ale to byl přece kreslený film před hlavním programem!

Kardiovaskulární systém

Vysoký krevní tlak je třeba okamžitě léčit, protože ničí cévy. Statiny a obdobné léky nové generace jsou velice účinné.

Pokud si člověk udrží, např. díky statinům, cévy na úrovni třicetiletého, nikdy prý nemůže trpět běžnými kardiovaskulárními nemocemi.

Rakovina

Když vyloučíme některé příčiny rakoviny jako kouření a environmentální toxiny, rakovina je náhoda. Čím déle člověk žije, tím více buněčných mutací u něj probíhá a tím větší má pravděpodobnost, že se u něho rakovina objeví (další vliv mají prý i nespecifikované záněty v těle). V léčbě rakoviny bylo dosaženo za poslední dekádu velkých úspěchů, ale ty se liší podle druhu rakoviny. Do budoucna lze očekávat další pokrok v léčbě rakoviny díky imunoterapii. Využití imunitního systému k rozpoznání a zničení rakovinotvorných buňek je něco, co imunitní systém stejně dělá, problém ale je, že se imunitnímu systému nedaří rakovinotvorné buňky odhalovat dostatečně rychle.

Čím dříve je rakovina odhalena, tím snáze je léčena. Je vhodné využít i MRI (magnetická rezonance) sken celého těla (nevýhody: placené, vysoký počet false positives).


Attia mi přijde erudovaný, ale ne zcela sympatický, protože v minulosti výrazně propagoval něco (půsty; fasting), o čem dnes tvrdí, že nemá prokázané pozitivní účinky. Podobný misionářský zápal vidím i v tom, co propaguje dnes. Je to moje osobní věc, ale před takovými lidmi se mám na pozoru. Na úvodní stránce jeho webu peterattiamd.com doporučuje podcast s Matthewem Walkerem, který napsal široce doporučovanou knížku o spánku – ta má ale hodně nedostatků.