Íránské údery zabily v Izraeli 8 lidí, 92 bylo zraněno; celkově od začátku konfliktu zemřelo 21 lidí.

Izrael a Írán vyzvali obyvatele hlavního města nepřítele, aby se evakuovali s ohledem na smršť, která prý přijde. Netanjahu a Kac vyhrožují hrozí zabitím Chameneího a že obyvatelé Teheránu “zaplatí cenu” za íránské protiútoky. Na obou stranách konfliktu veškerá ochrana civilistů žádná. Zvláště Izrael hrozí jakoby chtěl použít jaderné zbraně.

Íránský velvyslanec při OSN hájil údery na Izrael jako sebeobranu. Írán podle něj míří jen na vojenské cíle, napsal v dopise adresovanému Radě bezpečnosti. „Pokud se jakákoli země bude podílet na izraelských útocích na Írán, ponese právní odpovědnost a důsledky této krize,“ napsal.

Evropští politici se pomátli a po pokračujících izraelských útocích deklamují, že má Izrael “právo na obranu”. Nemysleli “právo na útok”? A že by Írán neměl situaci “eskalovat”. V překladu, že by se neměl bránit.

Macron v Grónsku prohlásil, že tam chce Francie otevřít konzulát a že je připravena spolupracovat na vojenských cvičeních v oblasti. Konzulát tam má už Island, Německo a USA. Na jeho návštěvu v Grónsky byly na místě velmi pozitivní ohlasy. Francouzský tisk má za to, že návštěva Grónska je známkou Macronovy změny postoje vůč Trumpovi.

“It’s important that Denmark and the Europeans commit themselves to this territory, where the strategic stakes are very high and whose territorial integrity must be respected,” he continued.

USA nařídily revizi ponorkového programu Aukus, ve kterém měla Austrálie získat moderní ponorky na jaderný pohon. Celá anabáze začala za Bidena, kdy USA přesvědčily Austrálii, aby zrušila smlouvu na francouzské dieselové ponorky s tím, že bude společně s Británií vyrábět jaderné ponorky za pomoci USA. Francie to vzala jako zradu, odvolala velvyslance z USA i Austrálie a požádala o narovnání a omluvu. Austrálie i USA se omluvily, Austrálie zaplatila miliardové penále a další miliardu za už vynaložené náklady a velice se snažila, aby diplomatický spor s Francií urovnala, což se po čase podařilo. USA teď Aukus nejspíš zruší a Austrálie bude bude mít jen současné zcela zastaralé dieselové ponorky, které jí nejsou proti Číně co platné. Plyne z toho, že Americe se nedá věřit v dlouhodobých závazcích. Ale protože zkušenost je nepřenositelná, bude se o tom každá země muset přesvědčit sama.

#deník