Chucpe našich psychologů

Podle české Wikipedie se slovo chucpe používá “rozhořčeně k popisu někoho, kdo překročil hranice přijímaného zdvořilého chování ze sobeckých důvodů”. Jako typický příklad se uvádí:

Mladík je souzen pro vraždu svých rodičů a žádá soud o shovívavost, protože je sirotek.

Čeští psychologové prosazující psychologické testy pro legální držitele zbraní přicházejí s vlastními příklady.

Podle koordinátorky Asociace klinických psychologů Markéty Celerové by přezkoušení 316000 stávajících držitelů zbrojního průkazu a 5000 nových žadatelů o zbroják nebyl kapacitní problém. Bude-li to služba placená mimo veřejné zdravotní pojištění:

Kliničtí psychologové, kterých je nedostatek, vykazují většinou práci na pojišťovnu. V tomto případě by ale zřejmě šlo o testy, které si hradí samoplátce, tudíž by se to zatíženosti klinických psychologů nijak zvlášť nedotklo.

Přitakává i klinický psycholog Jan Kulhánek:

Myslím, že by to byli schopni kapacitně zvládnout. Určitě by řada psychologů přivítala nějakou změnu ve své praxi nebo jako kombinaci se stávající činností. Poskytování psychotestů není úplně špatně zaplacená služba – vím, že řada kolegů si ke své psychoterapeutické práci přibrala ještě právě toto testování. Je to jiný typ činnosti, která pro ně může být osvěžující.

Kdo ohlídá hlídače?


Update: Ne všichni v oboru jsou naštěstí takoví:

Výbor Psychiatrické společnosti nechce zavádět plošné psychotesty. Shodl se na tom, že současný systém kontroly zdravotního stavu žadatelů o zbrojní průkaz „lze považovat z pohledu možností a kapacit psychiatrické péče za jediný možný“.

„Jednorázové komplexní psychiatrické vyšetření nemusí případnou duševní poruchu odhalit. V některých případech lze i očekávat, že žadatel či držitel zbrojního průkazu se bude snažit své eventuální obtíže zakrýt. Ze statistických údajů vyplývá, že pachateli hrůzných činů obvykle nebývají pacienti trpící závažným duševním onemocněním, ale bývají to především lidé s narušenou osobnostní strukturou, tedy s patologickými povahovými vlastnostmi, kteří nepatří mezi klienty psychiatrické péče,“ píšou psychiatři v prohlášení, které Deníku N zaslal člen výboru David Vaněk.

Podle výboru psychiatrické společnosti je důležitější prevence. Tedy například „ověření ‚ že držiteli zbrojního průkazu nejsou jedinci, kteří opakovaně páchají různé přestupky, výtržnosti, řídí nezodpovědně či pod vlivem návykových látek, eventuálně jednají impulzivně a dostávají se do vyhrocených sporů v běžném občanském životě“.

„S ohledem na výše uvedené skutečnosti, zejména pokud zvážíme kdykoliv možné náhlé změny zdravotního stavu jedince, se nedomníváme, že by obligatorní jednorázové psychiatrické vyšetření přispělo ke zvýšení bezpečnosti v naší zemi,“ dodávají psychiatři.