2022-7 Perpetual utterance of self-applause
Tony Judt: Europe vs. America (2005):
O americké aroganci, když Evropa odmítla jít s USA a Británií do války proti Iráku:
Conservative think tanks in Washington are lobbying against any consolidated European international presence—in the words of David Frum, a fellow at the American Enterprise Institute and former Bush speechwriter, it “raises important strategic questions” (i.e., we don’t like it). The new US secretary of state was widely quoted in 2003 to the effect that the United States intends to “forgive Russia, ignore Germany, and punish France.” According to the authors of a recent Atlantic Council report, the Bush administration regards Europe as being “on probation,” its future standing with Washington dependent on better behavior.18 For the first time since World War II, influential voices are suggesting that a united Europe would be a threat to American interests and that the US should block its emergence.
Co by měla Evropa udělat pro zvýraznění své identity:
So what can Europe do? In the first place, resist the temptation to make a virtue of the present tensions. It is pointless to deny their existence. In past eras the role of Europe’s “other”—the close neighbor against whom Europeans measure their own distinctive identity—was variously occupied by Turkey and Russia; today that role is being filled by the United States.
Evropané jsou mnohem lepší než Američané v chápání politických potřeb ostatních. Důvodem je, že svou unii vytvořili jako slepenec suverénních států, ve kterém si každý stát našel svoje místo, ne evropský superstát, který by byl fraškou (viz Marxovo “poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška”).
The reason is not that the EU will be rich or big—though it already is both. The US is rich and big. And one day China may be richer and bigger. Europe will matter because of the cross-border template upon which contemporary Europe is being constructed. [...] To their own surprise and occasional consternation, Europeans have begun to do this: to create a bond between human beings that transcends older boundaries and to make out of these new institutional forms something that really is a community. [...] As things now stand, boundary-breaking and community-making is something that Europeans are doing better than anyone else. The United States, trapped once again in what Tocqueville called its “perpetual utterance of self-applause,” isn’t even trying.
“Perpetual utterance of self-applause” je citát z Tocquevilla, ve kterém autor kritizuje, že americké umělce a intelektuály za to, že se nedokážou vyjádřit, aniž by vzdávali hold nejskvělejšímu národu na světě, který má ty nejlepší morální vlastnosti. (Ti, kdo to nedělají, bývají obviňování z “nedostatku patriotismu”.) Osobně mi to přináší nechuť a nezájem o soudobé americké problémy, protože bývají často naplněné onou nemístnou sebechválou celku, i když kritizují jednotlivosti (naposled Athlete A).
Poslouchal jsem umělce, které mi doporučil algoritmus Gnoosic a musím říct, že to docela funguje. Zadal jsem, že chci umělce podobné Julii Holter a dostal: Jenny Hval, Lucrecia Dalt, Heather Woods Broderick, Konea Ra, Mantocliff, Ramsey, Anna von Hausswolff, Helena Deland, WENS a Ismena. Z toho, co jsem slyšel, se mi velice líbily Jenny Hval a Konea Ra, Anna von Hausswolff mě příliš nezaujala, Tiny Vipers se mi nelíbila.