2022-6 Online kurzy první pomoci
Minulý rok jsem si udělal několik online kurzů základů první pomoci. Tyhle jsou kvalitně zpracované a aktuální co do současných doporučení pro laickou první pomoc od české a evropské resuscitační rady:
- Life Support – výborný e-learningový systém
- Ve vteřině – video kurzy Základy první pomoci a První pomoc u dětí
- První pomoc živě – výborně lektorsky vedený online kurz první pomoci
- E-příručka první pomoci
Zvažoval jsem i jiné kurzy, ale mnoho z nich je zjevně zastaralých, protože akcentují zastaralé postupy jako vytahování jazyka nebo zvedání krvácející končetiny nad úroveň srdce, některé akcentují okrajová témata jako “bojová medicína”, jiné neprioritizují bezpečí zachránce (simulace záchrany krvácejících obětí autonehody, kde zachránce nemá rukavice).
Překonané postupy první pomoci:
- přišpendlení jazyka ke rtu sicherkou 🧷,
- vytahování jazyka,
- zvedání krvácející končetiny nad úroveň srdce,
- měření pulzu,
- ukládání do stabilizované polohy, když nedochází ke zvracení,
- dýchání z úst do úst u dospělých při přerušené masáži srdce (neplatí u dětí).
Letos bych chtěl navštívit i něco prezenčního a praktičtěji zaměřeného.
Eurokomisařka Ylva Johansson říká, že “až poté, co všechny členské státy plně provedou směrnici o střelných zbraních [,] [m]ůžeme ji dále aktualizovat a modernizovat.” Uvádí i další věci, které by země měly zavést (digitální trasování zbraně od výroby po prodej; kontrola předělávání flobertek na vyšší ráže), a čte se to jako seznam požadavků, které ČR splňuje desítky let.
Zdá se, že téměř všichni jsou přesvědčeni, že Rusko ve středu zaútočí na Ukrajinu. Relevantní disentní hlasy: Harun Yilmaz (okupace nepřipadá v úvahu), Ivo Zelinka (žádná forma vojenské eskalace).