2021-22 Vstříc evropské armádě, armádě EU, armádě Evropanů
Francie se odmítá podílet na přenášení zodpovědnosti uvnitř NATO. Generální tajemník Stoltenberg navrhl 20 miliardový plán, který by měl financovat společný rozpočet a do jisté míry přenést zodpovědnost za obranu z jednotlivých států na “alianci jako takovou”. Francie preferuje posílení struktur na úrovni EU.
Němci a Nizozemci, hlavní transatlantisté v NATO, o těchhle francouzských snahách, které posilují Francii tím, že posilují EU, dobře ví a žádají větší kooperaci NATO a EU. Jednou někoho napadne, že by EU měla vstoupit do NATO, nebo NATO do EU jako její vojenské křídlo.
Francouzská ministryně obrany Parly o plánech na posílení evropského křídla NATO: Některé evropské země doufají, že s příchodem Bidena nebudou muset tolik investovat do svých armád a nést zodpovědnost za obranu Evropy a doufají, že ji budou moci ponechat Američanům. Vzhledem k tomu, že USA se začínají víc starat o Čínu, je zjevné, že o obranu Evropy ztrácejí zájem. Evropský a americký bezpečnostní zájem vzhledem k Číně je také jiný: Američané se možná dostanou do střetu s Čínou, měli by se tím do střetu s Čínou dostat i Evropané?
I když se evropská obrana rozvíjí jen pomalu dosáhla hmatatelného pokroku, viz “European intervention initiative” (EI2), která sdružuje 13 evropských zemí za účelem posílení evropské obrany mimo kontext NATO a EU, je koalice států vojensky schopných a politicky ochotných definovat evropskou strategickou kulturu.
Ad hoc evropskou vojenskou operací mimo struktury NATO je Takuba. Bojové jednotky dodala Francie, Švédsko, Estonsko a brzy i Česko. Parly k tomu říká:
Among those countries are Sweden, Estonia and the Czech Republic who have deployed fighting troops within Takuba. Parly says visits to the Sahel with European colleagues went a long way to showing them the security imperatives in the region.
“What I found extraordinary when we debriefed together before we left Gao [a city in Mali], my Czech counterpart told me: ‘We Europeans have two security issues, the East and the South, and the right approach is not to say that we Czechs, since we are close to the East we will take care of the East, and you French closer to the Sahel you will handle the South, the right approach is to do it together,’” Parly said. “What he said illustrates wonderfully the common strategic culture. It’s a work in progress but it’s no longer just a concept.”
Zpráva demokratického think tanku Center for American Progress píše, že by Spojené státy neměly blokovat vojenskou integraci v rámci EU, měly by jí dokonce ve vlastním zájmu vynutit, protože EU je ten vojenský spojenec, kterého USA potřebují. USA dlouhodobě blokují vojenskou integraci v Evropě s odkazem na to, že by to bylo plýtvání prostředků na duplicitní infrastrukturu (zvláště pak na command and control) a Evropa beztak nedává na obranu slíbená dvě procenta HDP. Výsledkem je, že USA jsou dominantní silou aliance, které čas od času sekunduje Británie a Francie, ale jinak je to slepenec armád, z nichž každá se snaží být plnohodnotnou národní armádou, ve skutečnosti ale každé něco chybí a jako celek není schopná obrany.
“Europe’s dependence on the United States for its security means that the U.S. possesses a de facto veto on the direction of European defense,” according to the report, written by Max Bergmann, James Lamond and Siena Cicarelli. “Since the 1990s, the United States has typically used its effective veto power to block the defense ambitions of the European Union.
“This has frequently resulted in an absurd situation where Washington loudly insists Europe do more on defense but then strongly objects when Europe’s political union — the European Union — tries to answer the call,” they continued, adding: “This policy approach has been a grand strategic error — one that has weakened NATO militarily, strained the transatlantic alliance, and contributed to the relative decline in Europe’s global clout.”
On this point, the authors of the new report readily agree. “Today, much of Europe’s military hardware is in a shocking state of disrepair,” they wrote. “European forces aren’t ready to fight with the equipment they have, and the equipment they have isn’t good enough.”
“The waste and duplication is in the current system, where everyone is having to have their own full spectrum militaries. That’s probably not the best use of militaries for the EU or NATO,” he said. “Too often the opposition to EU defense is very theoretical and not based on the practicalities of the EU getting involved in defense in a realistic way.
EU je ten vojenský spojenec, kterého USA potřebují píše Max Bergman v lednu 2021. Evropské křídlo NATO vydává málo peněz na obranu, ale i kdyby na obranu vydávalo 2 % HDP, k zajištění obrany Evropy by to nestačilo.
The problem, then, is not really low spending but that European defense spending is fragmented, wasteful, and redundant. For instance, although Germany is the strongest economic power in Europe, few of Germany’s attack helicopters are ready for combat. France, by contrast, has a very capable military engaged in active combat operations in the Sahel. But French forces depend on U.S. support for those operations. When European states spend on defense, most of them allocate too little of their budgets to research and development and face stark tradeoffs between acquiring expensive new technologies and simply maintaining the forces they have. As the European defense analyst Sven Biscop of the Egmont Institute assesses, “The status of Europe’s armed forces and their dependence on the US will basically remain unaltered, even if they all spend 2 percent of their GDP.”
Bergman je jako málokterý Američan zpravený o současném evropském politickém uspořádání:
U.S. leaders have long viewed the EU as just another complicated, multilateral bureaucracy. To the extent that it got involved in defense, Washington imagined, the EU would duplicate and undermine NATO’s function. But the EU has transformed since its founding in 1993, becoming something much more like a state than a multilateral organization. Europeans in the EU are EU citizens, subject to EU law, free to live and work where they please in the union. They have their own currency, a de facto national language (English), and a federal government in Brussels.
Bergman argumentuje, že Američané by se neměli bát, že pokud nechají Evropskou unii organizovat evropskou obranu, stane se z ní nepřátelská (“gaullistická”) síla, které bude dominovat Francie:
Many in Washington worry that an empowered EU will not only duplicate NATO but become a French-dominated foe that will undercut the alliance and act against the United States. But that notion is absurd: the EU and NATO share 21 of the same member states. If Paris sought to turn EU defense into a Gaullist tool to untether Europe from the United States, it would need the assent not only of the other EU member states but also of Brussels, whose interests lie in sustaining strong transatlantic relations for as long as the United States remains committed to them.
Stejnou obavu, že bezpečnostní politika EU je jen špatně maskované vehikulum pro posílení francouzských zájmů mmj. v Africe, sdílí několik členských zemí EU (Německo, Nizozemsko, východní Evropa). Autor tu obavu sice vyvrací, ale přijde mi to spíš jako upozornění, že je pro Spojené státy výhodnější evropská vojenská integrace na půdorysu EU než ad hoc evropská integrace podle francouzských potřeb à la “European intervention initiative”, které má vojenské ústředí na francouzském ministerstvu obrany a zaobírá se protiteroristickou operací v Sahelu.
Kancléřka Merkelová si posteskla, že EU zaostává ve výrobě a vývoji čipů a baterií, bez kterých nebude schopna konkurovat na poli automobilů. Důkazem je současný nedostatek čipů pro automotive v Evropě, protože fabriky na auta během pandemie stály a výrobci čipů dali přednost výrobcům prémiových spotřebních zařízení, které chtěli lidé izolující se doma.
VW chce jednu ze svých šesti továren na baterie postavit v Česku. Česko by se mělo podílet na přípravě lokality a financovat výzkum a vývoj via ČEZ, který má mít “přístup k českému lithiu”. Není mi jasné, jak by mohli jen tak na zeleném poli v dohledné době postavit továrnu na tak sofistikovanou technologii, která by mohla konkurovat pokročilým bateriím od např. LG Chem. Kdo dodá technologii výroby? Další továrny mají být ve Švédsku a Španělsku. Pozitivní je, že ropné společnosti jako Total a BP chtějí vyrábět baterie a budovat dobíjecí stanice.
Počátek nedostatku čipů v automotive podle Koubského: Trump zakázal americkým firmám dodávat Huawei své produkty, proto Huawei vykoupil skladové zásoby všech možných čipů, aby se předzásobil, kdyby zákaz trval jen krátce nebo aby měl čas na přechod k výrobcům nepoužívající americké IP. Firmy jako Samsung a Xiaomi ucítily příležitost k růstu tam, kde se bude Huawei zmenšovat a zvýšily objednávky čipů. Covidová pandemie už jenom podtrhla, kam dodávky čipů jdou: výrobci jako Samsung, TSMC a jiní prioritizovali svoje hlavní zákazníky, tj. výrobce mobilů, a zmenšily dodávky pro autoprůmysl, který je pro ně jen malým odběratelem.
Čtyřiceti miliardové spojení americké firmy Nvidia s britskou firmou Arm by znamenalo, že evropské firmy budou téměř zcela záviset na amerických čipech a americká vláda bude mít rozhodující vliv nad rozvojem čipového průmyslu v Evropě. Evropskému regulátorovi se nabízí možnost zablokovat tohle “vertikální spojení” (firmy působí na oddělených trzích) podobně jako Trump zablokoval spojení amerického Qualcommu s Broadcommem v roce 2018 (121 mld. USD) a Čína zablokovala spojení Qualcommu a NXP v roce 2016 (39 mld. USD). Peter Mendelson, bývalý komisař pro obchod, argumentuje, že spojení Nvidie a Armu zapojí EU do amerických sankcí proti Číně. Sankcí, na kterých Evropa příliš netouží participovat. Arm je vlastně ve špatné pozici, protože spousta hráčů stojí o jeho neutralitu, aby pokračoval v licencování svých technologií komukoli, kdo má zájem. Když ho bude chtít koupit jeden ze současných zákazníků, jako např. Nvidia, bude to vadit všem, protože se bojí, že Nvidia zvýší poplatky nebo některé oblasti nebude rozvíjet nebo licencovat, a získá celý segment trhu pro sebe. Klasické řešení tohohle problému, tj. zavázání kupujícího, aby nadále licencoval a rozvíjel své současné technologie by asi bylo dostatečným řešením pro firmy, kterým spojení vadí (Google, Microsoft, Qualcomm), dostatečným řešením, ale nemůže být pro EU, protože to geopoliticky nejpodstatnější se změní, Arm bude součástí americké společnosti.
Jak se stala Nokia jedním ze tří hlavních hráčů na poli 5G? V roce 2015 koupila Alcatel-Lucent.
Alex Tabarrok upozorňuje na reklamu na F-150 Ligtning, nové EV od Fordu, která skvěle cílí na americké konzervativce. Ukazuje EV jako záložní zdroj elektřiny pro případ výpadku (viz letošní Texas).
Infografika Seznam Zpráv ukazuje efektivitu různých vakcín co do zabránění hospitalizace a nákazy jako takové, potvrzuje, že všechny vakcíny, i ty čínské se zastaralou technologií usmrceného viru, jsou fantasticky efektivní. Otazník není ani tak nad Vaxzevrií, nebo čínskými vakcínami, jako nad vakcínou od J&J: celková efektivita: 67 %, zabránění závažnému průběhu onemocnění: 85 %.
Ministerstvo školství přichází s nápadem, jak na elitní střední nepustit ještě více dětí nepocházející ze zajištěné a kosmopolitní třídy: “pohovor o zájmech a veřejně prospěšných činnostech žáka”. Ve Velké Británii je to známý způsob, jak na elitní univerzity dostat děti z těch “správných rodin”. Rodiny z vyšších tříd brzy odhalí, co musí dítě během života číst a jaké volnočasové aktivity přinášejí nejlepší výsledky. Šokuje mě, že to prosazuje Kartous.
Eric Schmidt kritizoval EU za její přístup k AI. Evropa podle něj v zájmu ochrany soukromí žádá, aby AI algoritmy dokázaly vysvětlit, jak se rozhodují, což je podle něho v přímém rozporu s AI jako takovou, která si vytváří vazby z dat a žádná explicitní pravidla tam nejsou.
Jeden z lepších článků o Karvinsku a jeho nízkouhlíkové budoucnosti:
Propuštění deseti procent všech zaměstnanců už oznámil polostátní energetický koncern ČEZ, který provozuje elektrárnu Dětmarovice nedaleko Karviné. Jediný černouhelný zdroj elektřiny v Česku přejde na ekologičtější plyn.
Birklen uznává, že plány pro Karvinsko se zatím řídí spíš tím, jak budoucnost uhelných regionů vidí Evropská unie, než že by je aktivně utvářeli místní lidé. Jejich zapojení je přitom jedním ze základních předpokladů naplnění spravedlivé transformace.
Hvězda Érica Zemmoura je na vzestupu:
In Marine Le Pen’s camp, the impact of a Zemmour presidential bid is taken seriously. “He makes me look reasonable,” Le Pen has said of her potential rival during a private conversation. “He is into the clash of civilizations, while I say yes, Islam is compatible with the Republic.” “He moves me towards the center-right,” she said. Le Pen’s strategy to normalize the National Rally, by changing its name, excluding her father and abandoning policies such as exiting the European Union or the euro appears to be widening her appeal. But her strategy may be opening up a space for a candidate to her right.
“He is not a man who would sacrifice his comfortable lifestyle,” said a prominent rightwing political adviser. “He’s capable of intellectual transgressions but not real-life ones.”
Češi oceňují evropskou solidaritu během pandemie. 🤔
Sněmovna zřejmě schválí ústavní zakotvení, že “právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon”. Zbraň je v ČR cokoliv, co v dané chvíli plní účel nutné obrany (pistole, nůž, klacek, kámen). Piráti navíc chtěli, aby se do Listiny základních práv a svobod přidalo právu bránit se zbraní “základní práva a svobody” (obranu svobody pohybu, domovní svobody aj.).
Martin Jahn o rozvoji Škodovky:
Škoda je firma, která bude auta se spalovacími motory vyrábět déle než ostatní koncernové značky. Protože dodáváme vozy i do Ruska nebo severní Afriky. To jsou teritoria, za která jsme v rámci koncernu Volkswagen zodpovědní. V těchto zemích přitom bude elektromobilita pravděpodobně nastupovat o něco později.
V koncernu VW – i jiných – je tlak na snižování nákladů, protože dochází k obrovským investicím do elektromobility.
Japonsko pokračuje ve spolupráci s Tchaj-wanem, darovalo mu 1,24 milionů dávek Vaxzevrie (kterou Japonsko schválilo, ale samo neplánuje použít.
Italští vědci detekovali protilátky proti SARS-CoV-2 u vzorků odebraných v říjnu 2019 v Lombardii, tedy několik měsíců před prvními případy covidu v Číně. Vzorky byly postoupeny WHO a ta je dala na přetestování do Nizozemska. Protilátky neznamenají, že člověk byl vystaven covidu, může to být chyba měření (je známo, že antigení testy jsou málo spolehlivé) nebo reakce na jiný koronavirus. Je ale taky možné, že to jsou protilátky proti viru, ze které ho se SARS-CoV-2 vyvinul.
Studie Volkswagenu tvrdí, že auta na vodík jsou nevhodnou náhradou osobních aut se spalovacími motory, protože jejich energetická účinnost je jen 25-35 % (auta na baterie 70-90 %, syntetická paliva – e-fuels – 10-20 %). Můžou se hodit pro jiná odvětví/vozidla, protože nabízejí větší dojezdovou vzdálenost, pokud je možné do vozidla umístit velké množství vodíku: TIRáky na dlouhých vzdálenostech, převoz těžkých nákladů, lodě, rakety, letadla.