2021-13
Itálie zadržela zásilku vakcíny proti meningitidě se strachu, že jde o nelicencovaný vývoz vakcíny proti covidu (kterou GSK zatím nevyrábí, protože vakcína, kterou vyvíjí se Sanofi má zpoždění)...
Asi se nepotvrzuje, že EU donutila Británii ke sdílení vakcín a místo toho bude prioritizovat domácí vakcinační kampaň veškeré dospělé populace.
'Lack of perspective': why Ursula von der Leyen's EU vaccine strategy is failing: “AstraZeneca has only delivered a third of expected deliveries to the UK in the first quarter of the year.” Kirkegaard:
“The UK is a tiny, tiny vaccine producer and will always be that. One of the biggest communication mistakes they made was that AstraZeneca supplies were down in the EU because they were up in the UK, which is absurd,” he said.
“They think of the UK [as] much more of an equal than it is. In vaccine production it is a mouse and the EU will very soon by far be the largest producer in the world … I think they should stop reading the Daily Mail.”
Pěkná interaktivní mapka s rozmístěním továren na vakcíny po Evropě. Jenom v Německu a Francii je téměř polovina továren. V Česku je továrna na antigen pro Novavax.
Nechápu tu snahu politiků Německa, Francie, Rakouska a Itálie atd. získat ruskou vakcínu Sputnik V, když Rusko samo není schopno jí vyrobit dost pro vlastní potřebu a importuje svůj licencovaný Sputnik V z Indie a Jižní Koreje.
Macaes: Evropa by nebyla schopna zvolit Trumpa, není schopná takových politických risků/invencí; Američané chtějí experimentovat v sociální oblasti, ale nemění ji, protože nemusí, mají možnost žít stoprocentně svůj sen ve virtuální realitě; proto jsou wokismus a Trump dvě strany téže mince, ani jedna z nich nic v reálném světě nic nemění; “seriózní a schopný Trump” (např. Tom Cotton) nemá šanci se stát prezidentem (bude dokonce vyřazen brzy v republikánských primárkách), protože Trump dával zcela zjevně najevo, že není vážný kandidát; jsou lepší a horší virtuální fantazie, ty lepší můžou i něco vybudovat společně s jinými státy (MN: jak se to liší od tzv. “velkých vyprávění?”); každá civilizace se jinak vztahuje k realitě a jiná civilizace ji nemůže strhnout ze své trajektorie –> Amerika není místo, kde se “věci dějí rychleji a dříve. budoucnost kam Evropa bude jednou nutně směřovat” (Tocqueville), protože Evropa má svůj vlastní projekt: klasický liberalismus v nových podmínkách (tj. EU); zájem o Ameriku je orientalismus svého druhu.
Dan Wang: V období studené války USA reagovali na technologický vzestup SSSR (Sputnik) tím, že investovali do sebe, dnes na vzestup Číny reagují snahou o ochromení jejích schopností rozvoje (Čína má problém s výrobou nejvýkonnějších čipových platforem, v současnosti jsou na 14 nm, TSMC tam byl okolo roku 2015, v roce 2020 je na 5 nm); Čína má proti USA zpoždění asi několik dekád (v různých oblastech různě), pokud by se o vývoj a výrobu snažila sama, dá se to zkrátit, pokud jí evropské a japonské firmy dodají technologie, nebo pokud americké firmy udělají offshoring do Číny (tady to ale americká vláda může zase blokovat); vice za paywallem, knihy;
Francouzská levice se bije mezi sebou na identitářském woke tématu zda smí být běloši vyloučeni z diskuze (nebo i “jen” požádáni, aby mlčeli). Mélenchon (France Unbowed) a Greens si takové popření republikánství dokážou představit, socialisté tenhle rasismus odmítají.
Emergent BioSolutions, partner Johnson & Johnson, v USA omylem zničil 15 milionů dávek vakcíny tím, že smíchal dvě vakcíny dohromady, přesto americká vláda předpokládá, že dodávky se v nejbližší době nahradí. Kde přesně se vezmou? Nejsnazší je vzít EU, ta nekouše.
One of those officials said that Johnson & Johnson should still to be able to deliver the doses it promised under its contract with the federal government by the end of April. ... The company, which barely met its goal of shipping out 20 million doses to the U.S. by the end of March, has promised the government 100 million doses by the end of May.
Podle pozdější zprávy Emergent BioSolutions smíchal vakcínu od J&J a tu od AZ. Americká vláda posléze rozhodla, že J&J musí převzít plnou kontrolu nad Emergent BioSolutions a že AZ musí z fabriky odejít.
Hlupci: Ezra Klein, Matt Yglesias.
Česko bylo už za ministra zdravotnictví Vojtěcha příznivcem strategie promořování: nechat epidemii vyrůst tak, aby nezahltila zdravotní systém. To byla hlavní strategie a dokládají ji dokumenty z té doby: například metodická doporučení, že lidé bez příznaků se nemají zbytečně testovat a podobně. Tohle se změnilo za ministra Prymuly, kdy se razila strategie evropského mainstreamu. Za ministra Blatného byla sice snaha dostat epidemii někam blízko k nule, ale po všech těch zásazích a nerespektování odborných doporučení mám pocit, že pak tady zase převládla strategie, že je dobré tu populaci nějak řízeně nakazit.
Luminaries: Jan “Chad” Kulveit, Michal Kašpárek, Karel Dolejší, Dan Wang, Brunu Macaes, Kaiser Kuo, Venkatesh Rao, Daniel Prokop, Tyler Cowen.
Česko odmítlo solidaritu se zeměmi, které očkují mnohem pomaleji, protože spoléhali na vakcínu od AZ a tak neplní dodávky. Babiš dělá blbého a tvrdí, že “velké evropské země” ho k něčemu přinutili, ve skutečnosti jenom darují jen své vlastní vakcíny, se kterýma si můžou dělat, co chtějí. Je skvělé, že se evropské země nenechaly vydírat “gangem tří”. Řečeno s generálem Pierrem Bosquetem: “Fascinující, ale takhle se válka vyhrát nedá, je to šílenství.”
Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín, nezíská dávky navíc. Devatenáct států se části svého přídělu vzdalo ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ napsal v pátek ČTK Babiš. Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v EU dříve ozval.
Macaes v The Great Acceleration tvrdí, že s pandemií koronaviru jsme zjistili, že technologie nejsou špatné a že je potřebujeme k přežití: platformy pro nakupování o dovážku narostly o desítky procent, protože nikdo nechce přicházet s velkým množstvím lidí v obchodech a restauracích; mRNA vakcíny proti koronaviru dokázaly, že můžou fungovat (a že fungují výborně!), jejich použití pro cílenou léčbu např. rakoviny je nasnadě, biotechnologie obecně zaznamenají velký rozvoj; AlphaFold od DeepMindu dokáže predikovat proteinové struktury z aminokyselinových struktur, což je považované za jednu z mála užitečných použití AI dosud; rozvoj autonomních taxíků pro veřejnost od Waymo (ex Google-self driving car); proudové dopravní letadlo XB-1 od Boom; kompaktní nukleární reaktory; geotermální energie (“jediná opravdu čistá energie”); cesta na Mars. Covid by mohl odblokovat Cowenovu “Velkou stagnaci” (Tyler Cowen: The Great Stagnation, 2010) a dát impulz k dramatickému rozvoji období 1880-1940 (elektřina, elektrifikované světlo, chemie, motory, radio, ...).
We are once again falling in love with technology, but that love is deeper now because we know the truth about technology much better than one or two centuries ago. In fact, as historians argue about the profound consequences of Covid-19 for the way societies will be organized in the future – and many singular theories are put forward – I would argue that the answer is staring us in the face. The pandemic is not the beginning of the Chinese century. It is not the end of globalization or the return of socialism. What is starting today is a new age of technological wonder, the Great Acceleration.
Macaes v A speech by Xi Jinping o “duálním oběhu”. Duální oběh je ekonomická strategie, která přesouvá důraz z Tengova “velkého mezinárodního oběhu” (tj. exportu) na vnitrozemský oběh, snahu o vnitrostátní cirkulaci zboží. Je to reakce na
- nepřátelskou mezinárodní situaci od doby Trumpova prezidentství, kdy USA zavedly sankce na přední čínské technologické firmy (mmj. Huawei, ZTE, SMIC) a ty už nemůžou počítat s komponentami, které obsahují americké technologie a musí spolehnout na méně vyvinuté čínské technologie (velký problém je, že nemůžou některé pokročilé technologie ani vyrobit, viz litografická mašina od nizozemské ASML) a
- na covidovou krizi, při které se hranice zavřely, zboží přestalo proudit, státy/bloky se začaly starat jenom o sebe a čínská proexportní ekonomika utrpěla.
Tahle strategie je možná jenom proto, že Čína je obrovská země s 1,4 miliardami lidí, kde 400 milionů se může řadit do střední třídy, rozvinutým vnitřním trhem a ucelenými dodavatelskými řetězci. Konečným cílem ale je “increase international dependence on China, forming powerful contermeasures and deterrent capabilities against foreign parties”.
Covidový tribunál (stíhaní): Babiš (všeobecná neschopnost), Vojtěch (lhaní o nedostatku respirátorů), Vladimír Černý (promořovač-in-chief na MZ)
Macaes v What is happening with China; a new Cold War not in the cards; the problem of order: Evropané ukrutně naštvali Čínu relativně malýma sankcemi za probíhající genocidu Ujgurů a Kazachů v Sin-ťiangu, ta odpověděla násobně většíma sankcemi (i proti europoslancům, což bylo zvláště přehnané). Paralelně s tím někteří evropští výrobci (H&M, Hugo Boss) oblečení začali bojkotovat “krvavou bavlnu” ze Sin-ťiangu pro své výrobky, což zapříčinilo “spontánní” (ve skutečnosti čínským státem organizované) demonstrace proti těmto výrobcům ze strany spotřebitelů. Otázka zní: co by se stalo, kdyby Čína organizovala bojkot evropských aut? Bez ohledu na to, že auto je pro spotřebitele mnohem podstatnější investice než oblečení, která stěží bude podléhat takovým výkyvům, pro evropské automobilky by to byla katastrofální situace, protože některé z nich prodají do Číny 40 % své produkce (VW 50 %...). (Číňané mají s původem výrobce auta vůbec problém: Evropané = kolonizátoři; Američané = nepřátelé až za hrob; Korejci = inferiorní; Japonci = inferiorní kolonizátoři a nepřátelé až za hrob; domácí výroba = jenom pro chudáky.) Vzhledem k tomu, že Čína dokáže na evropské vlády tlačit skrz akce na svém domácím trhu, neukazuje se jako nutnost, aby i evropské vlády dokázaly na Čínu vyvinou podobný tlak a zároveň se pojistit proti téhle čínské taktice? Tj. musely by se vzdát (neoliberálního) nezasahování do ekonomiky a propojit ekonomiku s politikou. Trump se o to pokusil, ale byl okamžitě obviněn z “fašismu”.
Can the model be replaced? Can the need to compete with China bring about the end of the neoliberal consensus? Theoretically, I guess, but we saw with Trump that any flirting with the possibility causes horror and revulsion and will likely be described as a form of fascism. The consensus looks solid and fully in charge of both minds and wallets. ... What most commentators miss is that there is a political order. Feelings may change, language may change — but the order decides.
Ozbrojená maoistická skupina zvaná jako Naxalité (eng. Naxal/Naxalite) provedla útok ve státě Čhattísgarh (eng. Chhattisgarh) proti místní policii a zabila 22 příslušníků ozbrojených složek. Skupina je považovaná za největší vnitrostátní bezpečnostní hrozbu.