2021-12
EK schválila změnu “exportního mechanismu”, nově bude moci zakázat veškerý export vakcín do zemí, které do EU nedodávají vakcíny nebo jiné komponenty nutné k výrobě vakcín nebo jsou na tom co do vakcinace mnohem lépe než EU (cílí to především na UK, která je oboje). EK cílí hlavně na AZ, která se zavázala k větším dodávkám, než kterých je schopná a která dodala do EU jen asi třetinu dohodnutých dodávek. Nebýt šejdířství ze strany AZ (a nedostatku představivosti ze strany EK a členských států), vakcinační kampaň by byla na úrovni USA a UK. Začne to patrně tím, že EK zakáže AZ veškerý export z EU dokud nebude plnit dodávky podle smlouvy. EK taky spustila dohadovací řízení s AZ, zjevně ale bude za pár týdnů následovat žaloba u soudu (asi v Belgii). Co se týče vztahu EU s UK, tak UK tvrdí, že má nárok na veškerou produkci nově schválené továrny AZ v Nizozemsku (Helix) a na v Itálii “objevené” vakcíny AZ (29 milionů dávek, o kterých není jasné, kam měly směřovat). UK se s EU pravděpodobně dohodne na sdílení továrny i “pokladu” v Itálii (snad pro-rata) a nějaké formě reciprocity v dodávkách vakcín z UK do EU, aby se UK vyhnula kompletnímu zákazu exportu vakcín z EU do UK (vakcinační kampaň by se tam zhroutila, protože UK si nedrží druhé dávky na skladě).
Ukázalo se, že EU exportovala 77 milionů vakcín do celého světa (UK 10 milionů, Kanada/Mexiko/Japonsko do 5 milionů, COVAX, 1m dokonce do USA...), 88 milionů použila pro svůj vnitřní trh, z toho 62 milionů se už podalo.
EU a posléze Kanada, UK a USA zavedli sankce na několik málo Číňanů vzhledem k jejich účasti na genocidě Ujgurů v Sin-ťiangu. Zajímavé je, jak disproporčně Čína odpověděla: zavedla sankce na 10 Evropanů a několik organizací. Zajímavé je, že EU byla schopna sankcí i přesto, že má zájem s Čínou uzavřít investiční dohodu (tzv. CAI), což dokazuje, že jí není omezena v jednání. Čína posléze uvalila sankce i na několik Britů atp.
Kašpárek v newsletteru rozeslal článek Paula Krugmana Vaccines: A Very European Disaster, ve kterém Krugman svými odkazy na Euro krizi dokazuje, že se o Evropu zajímal naposledy v roce 2010, ale má nicméně několik dobrých postřehů o podstatě “vlády” v EU a Evropě (protože se týká i členských států):
Europe’s vaccination debacle will almost surely end up causing thousands of unnecessary deaths. And the thing is, the continent’s policy bungles don’t look like isolated instances, a few bad decisions made by a few bad leaders. Instead, the failures seem to reflect fundamental flaws in the continent’s institutions and attitudes — including the same bureaucratic and intellectual rigidity that made the euro crisis a decade ago far worse than it should have been. ... As I said, the most disturbing thing about this whole fiasco is that it can’t be blamed merely on a few bad leaders. Instead, it seems to reflect fundamental flaws in institutions and attitudes. The European project is in deep trouble.
Bohužel, jako nebezpečný ňouma se ukázal, když napsal, že si členské státy měly obstarávat vakcíny po vlastní ose:
Europe also has other problems. Vaccination was delayed by attempts to pursue a common European policy, which would be OK if Europe had anything resembling a unified government. But it doesn’t; instead, national governments held back on drug contracts while waiting for consensus.
Vůbec ho nenapadlo, k jakým resentimentům by to vedlo až by Němci spokojeně mířili k proočkování a Češi a Poláci by nanejvýš škemrali o zbytky Sputniku V nebo u Číňanů... Byla by to naprostá katastrofa. Je to divné to napsat, ale to je přesně ta katastrofa, které je třeba se vyhnou i za cenu prodloužení pandemie v Evropě! Je mnohem lepší, že tohle neumětelství je kolektivně sdílené a trpěné, a že v EU nejsou vítězové a poražení, je lepší, že jsme dočasní poražení společně.
Predikce: Nejpozději koncem léta horká část pandemie v Evropě nadobro skončí a pod dojmem léta budeme mít v Evropě v paží, že Američani a Britové se proočkovali o 2-3 měsíce dříve, protože jediná věc, o kterou v politice jde, jsou výsledky (Karel Dolejší).