2021-11
Why Britain is tilting to the Indo-Pacific region a European navies hold stronger China deterrent than first appears: Evropská námořnictva pár týdnů po uvedení Bidenovy administrativy do úřadu posílají vojenské lodě do oblasti Indopacifiku (Británie letadlovou loď, Francie a Německo po frigatě), kde budou zajišťovat právo plavby v oblasti a cvičit s Japonskem, Indií atp. Proč je Indopacifik tak důležitý viz Bruno Macaes: Belt and Road: A Chinese World Order (přeprava zboží, žije tam obrovské množství lidí, rychlý ekonomický vzestup Číny, Indie, Indonésie atp., změna rovnováhy v oblasti od USA k Číně skrz posilování čínských value chains v Indopacifiku, střední Asii a Africe).
Viděl jsem dokument American Factory. Fuyao, čínská firma vyrábějící skla pro automobilový průmysl, koupila zkrachovalou továrnu GM v Daytonu, Ohio. Firma tam relokovala část zaměstnanců z čínských továren, abych zaučili nové americké dělníky. Američani se brání vykořisťování (mizerné platy, nebezpečná práce, dlouhé šichty), Číňané jsou zmasírovaní kultem práce a jeho spojení se vzestupem Číny jako takové, podepisuje se i to, že jsou do Ameriky přesunutí nuceně, jinak by je propustili z čínské pobočky. Američani poprvé zažívají, že je vykořisťuje i někdo pod jejich “úroveň” a neví, jak se k tomu postavit. Fabrika je dlouho ztrátová, objevují se značné problémy se zručností amerických pracovníků, v Číně je snadné najít miliony pracovníků s letitými zkušenostmi z daného oboru. Dost podobně v článku Apple Is the $2.3 Trillion Fortress That Tim Cook Built o továrně Applu, která nemůže najít zkušené pracovníky ve výrobě elektrotechniky
Recruiting was another challenge. Skills common at Foxconn were harder to find in the U.S., where new hires might have worked previously at a Costco rather than at a different electronics factory. An ex-Apple product engineer remembers the team struggling to determine why circuit boards coming off the assembly line were crooked. They ultimately traced the problem to a single worker who was inexplicably screwing in parts from left to right, instead of by the numbered order Flex provided. Scrap was high at first, and several sources say the teams missed their initial delivery and cost targets.
Kašpárek: Jak promořování moří rodiče. A ještě dlouho bude, druhý článek, ze kterého je cítit smutek z posledního půl roku, kdy je vláda neochotná zastavit pandemii zabíjející tisíce lidí a ničící duševní zdraví milionů v izolaci.
How Volkswagen aims to beat Tesla at its own game: Volkswagen se rozhodl zkopírovat Teslu v čem jen může. Díky Bohu aspoň za to.
10 poznámek k postupu Slavie ve smrdutém odéru surovosti a rasismu má dobrý point v tom, že na obou stranách hráli svého druhu rasisti, jen se projevovali jinak. Hráči Rangers si mysleli, že “východňáry” můžou kopat do hlavy a nic se nebude dít, ti na to reagovali přesně podle východoevropského stereotypu nadávkou “fucking monkeys” černochovi:
2) Jsem bohužel přesvědčený o tom, že kdyby Rangers hráli proti německému nebo francouzskému soupeři, tak by takhle „neandertálsky“ nevystupovali. ... 5) V české kotlině a ve Spojeném království, Skotsko nevyjímaje, panuje aktuálně veliký rozdíl v pohledu na rasismus. Obrovsky se liší vnímání citlivosti nešvaru. V situacích, jako je údajná Kúdelova rasistická poznámka pronesená vůči Glenu Kamarovi, platí v Británii spíš presumpce viny než naopak. 6) I při započtení bodu číslo 5 mi tón, v němž referují o zápase skotská média a samotní Rangers, připadá neadekvátní. Údajný rasistický incident přebíjí vše ostatní. Je tam bohužel cítit antivýchodoevropský narativ. To je také rasismus.
Napsal jsem JR dlouhý mail o tom, proč EU má vakcín málo, zatímco US a UK dost v reakci na twitterové vlákno Davea Keatinga, ještě líp to pak shrnul v článku How the EU’s naivety led to its vaccine debacle. Moje reakce:
Dost souzním s jeho úvodní/motivační větu, že britská a americká média zjednodušují, proč má EU málo vakcín, na “pozdě je schválili” a nedokážou měřit jedním metrem. Když teď EU se zpožděním zavádí restrikce na export, tak z amerického tisku slyším tupé “a proč to dělají? takhle přeci svět nenaočkujeme!” a z britského zas “EU NÁS CHCE ZNIČIT KVŮLI BREXITU!” a “KVŮLI EU NEBUDEME MOCI PŘÍŠTÍ TÝDEN ZAČÍT OČKOVAT LIDI POD PADESÁT?” (moc nepřeháním, první bylo myslím v FT, druhé úvodní stránka The Telegraph...). Dobré je od Keatinga ještě o den starší vlákno o zákazu exportu vakcín z EU.
Hlavní důvod, podle mě, proč má EU teď nedostatek vakcín (a proč jich UK a US mají dost) je počáteční nedostatečná preference času dodání dostatečného množství vakcín. Asi jsi viděl variantu tohohle obrázku, tedy že v jakémsi nespecifikovaném čase bude v EU až 2,6 miliardy dávek vakcíny, tj. až pět dávek pro každého občana EU. Jenže není jasné kdy dorazí.
Je to dost vidět na příklady vakcíny od AstraZenecy, ostatní výrobci dodávají plus mínus podle plánu (hlavně Pfizer/BioNTech; Moderna dodává málo, protože státy objednaly málo [pic], nikdo v Evropě totiž nevěřil firmě, která za sebou toho moc nemá, která nemá ani výrobní kapacity; obdobně Novavax). Verhofstadt píše o rozdílech mezi britskou a evropskou smlouvou s AZ s ohledem na čas dodání:
The EU contract is based on an “estimated time schedule”, full stop. In the British contract by contrast, there is a precisely described procedure to guarantee a timely delivery of doses. This procedure is based on a “preliminary calendar” (with five delivery dates and volumes). AstraZeneca is obliged to notify to the UK authorities ultimately 30 days in advance the details of each of these deliveries. Once notified, AstraZeneca can no longer escape these precise commitments without permission of the UK authorities. Only a minor variance of dates (up to 5 business days) compared to the delivery schedule is possible due to the “unpredictable nature of the manufacturing of the products”, the so called “grace period”. All this is not foreseen in the EU agreement.
Evropskou smlouvu si můžeš prolistovat v necenzurované verzi. Doporučuju předposlední stranu, kde je tabulka s rozpisem dodávek příhodně nadepsaná Estimated Delivery Schedule a pod ní hvězdička s textem, který dál rozřeďuje čas dodávek. EU se to snaží řešit zavedením exportních pravidel na producenty, kteří “neplní smlouvy” (tj. AZ) do zemí mimo COVAX a nověji snad na veškerý export AZ, popřípadě i všechny exporty do zemí, které jsou na tom líp než EU. EU asi udělá i první krok k tomu, aby tu věc dala k soudu, což se mi zdá riskantní. EU s tím dlouho váhala, pochopitelně proto, že AZ může smlouvu vypovědět, vrátit peníze a EU nebude mít ani toho holuba na střeše a bude odkázaná na Pfizer. (Řeší se i technické problémy, ale to je něco, co US a UK dělali před 6-9 měsíci!)
EU vyjednala dost nízkou cenu (o 30-50 % míň než US a UK) a tím způsobila, že výrobci neměli moc podnětů k investicím do rozšíření výroby a pro EU pracovali s kapacitami, co už měli. Ceny viz příloha.
Že se vyjednávání protahovalo, nebylo až tak způsobené tlakem EU na cenu, ale tím, že výrobci nechtěli mít právní zodpovědnost za nežádoucí účinky vakcíny (Gallina tam popírá můj bod o tom, že by vyšší cena za dávku nebo další extra peníze pro producenty pomohly). Zodpovědnost nakonec mají, kromě AZ, která vyrábí pro EU bez nároku na zisk a tak zodpovědnost převzala EU. (V USA a UK zodpovědnost rovnou převzal stát nebo ji vyloučili, nejsem si jistý.)
Nejkomplexněji je to martyrium shrnuté tady. Je to z Politico.eu, což je nejlepší stránka o EU, mají i dobrý podcast, tak to nemá typická americká nepochopení Evropy nebo britskou zášť pravicového tisku.
Jak v tom vláknu Keating píše, že EU se měla postarat o to, aby si německý BioNTech (vynálezce vakcíny Comirnaty) našel evropského partnera (podobně jako Británie donutila Oxford, aby šel do výroby vakcíny s “britskou” společností): Doporučuju tenhle long read o tom, jak je mega složité to logisticky zvládnout, plné firem, na kterých výroba mRNA vakcíny stojí a o kterých málo kdo slyšel. Všechny jsou v USA nebo v Evropě (hlavně Německo). Myslím si, že BioNTech si nemohl vybrat lepšího partnera, který tenhle logistický clusterfuck zvládá a že EU, pro kterou je teď dominantním dodavatelem vakcín, je s ním spokojená.
Nejsem si jistý, že by spojení Oxfordu s Merckem fungovalo. Merck je sice gigant se zkušenostmi s vakcínami, ale s vakcínou proti covidu má dvojnásobnou “smůlu” a jediné, co mu zbylo je vaření vakcíny pro J&J (hledej “Merck”), dost podobný případ je Sanofi, které bude vyrábět pro Pfizer.
To, že Trumpův a Johnsonův “vakcínový nacionalismus” má skvělý start je zjevné (USA mají už tolik naočkovaných, že v nejbližší době začnou exportovat do zbytku amerického kontinentu, tolik tomu, že “Trump neměl žádný plán”). Přístup, uzavřeme normální smlouvy o nákupu nefunguje, EU měla jednat samostatně a nebyla by ve vleku událostí. Pravdu měl někdo, kdo psal, že zajištění vakcín není obchodní, ale logistická operace.
Možná se tématem, proč EU zaostává ve vakcinaci za US a UK zabývám příliš dlouho, ale příliš mě to netrápí. Nebýt nákupu přes EU, tak v ČR nemáme letos žádné západní vakcíny, takhle máme milion lidí, co dostali aspoň jednu dávku, denně se očkuje 40-50 tisíc lidí. I tímhle tempem se ČR do konce roku proočkuje. A vzhledem k tomu, že v dalších měsících má podle harmonogramu přijít ještě více dávek, tak věřím, že proočkování do konce léta plus mínus bude. Pro ČR evropská solidarita podle mě naprosto funguje, líp bychom to nezvládli, jen škoda, že si jí tady nikdo neváží. Problém pomalých dodávek vakcín je pochopitelně problém pro všechna ta Německa, Nizozemska atp., která si vakcíny zařizovala ještě dřív než se na to vrhla Komise, která se bála, že vznikne vakcinačně dvourychlostní Evropa.
Tady Kašpárek přemýšlí o postpandemickém tribunálu v ČR, který by nějak – aspoň v morální rovině – naložil s těma, co měli vědět lépe a prosazovali promořování (Šmucler, Černý), pandemii banalizovali (Ludvík, Zima, Pirk), s těma, co měli zodpovědnost, byli neschopní (Babiš, Vojtěch). Není mi ale ani teoreticky jasné, kdo by ten tribunál zřídil. Něco takového typicky zřídí vítězové. V ČR ten kredit asi nebude mít ani opozice, i kdyby vyhrála volby. Chvíli jsem přemýšlel, že by ho nějak garantovala EU, ale ta nebude mít autoritu už kvůli zpackanému nákupu vakcín. Myslím si, že po pandemii by se to nemělo nechat jen tak vyšumět.
Teď jsem narazila na tenhle optimistický tweat, musím si ten článek z NYT přečíst, ale nevím...
JR: před nějakou dobou narazil na tenhle rozhovor s vedoucí UK Vaccination Taskforce.
Moje odpověď:
Dočetl jsem ten rozhovor, překvapivě dobré, především ten popis jak britská vláda začala dělat s farmaceutickýma firmama business. To jak pomohli Novavaxu a koupili firmu na zvířecí vakcíny a předělali ji na lidské vakcíny, pecka. Přesně tohle jsme měli udělat taky. A pokud udělali, tak se o tom mělo někde psát. Co se týče podpory ze strany Evropy, tak si vzpomínám jenom na peníze pro BioNTech a Curevac od Německa a EU a pak samozřejmě dopředné platby za vakcíny.